Doba virová aneb co my jen víme

DOBA VIROVÁ ANEB CO MY JEN VÍME

 

Celosvětová pandemie nám opakovaně ukazuje nefunkční systémy a vztahy, vytahuje kostlivce a stíny doslova odevšad. Zároveň přináší výzvy a příležitosti, které někteří vnímají, někteří nevidí a jiní zneužívají.

Co se však ukazuje nejvíce, je obrovské lpění většiny na pocitu „mám to pod kontrolou“. Jenže nemáme pod kontrolou vůbec nic, to je pro mnoho lidí obtížné přijmout. A tak se bojuje na všech frontách, do popředí se dostává strach, každý si hájí svou „pravdu“. Nenávist a odpor se šíří na ulicích, v obchodech, pracovištích a mnohdy i v rodinách. A je úplně jedno, na které straně té barikády stojíme. Ale teprve s odstupem, někdy, až tato doba skončí, budeme moci s nadhledem posoudit či zauvažovat, co nám přinesla, dala a vzala. Vždy tomu tak bylo.

Tak co třeba zkusit přestat bojovat, soupeřit? Nalézt to, co každý umíme, jen mnohdy, nevidíme nebo i nechceme – toleranci, respekt, laskavost, spolupráci, vzájemnou pomoc. Každý můžeme začít u sebe, uvědomit si, kam zaměřujeme pozornost. Jsem rád a vděčný, za to, co mám? Nebo přemýšlím nad tím, co mi chybí? Mám možnost volby, a to je možná ten největší dar.

Je čas „Dušiček“, tak vzpomínám na své předky, celé rody a říkám si, jaké to je, když pozorují, jak si v téhle době vedeme. Ti, kteří byli zvyklí na sounáležitost, vzájemné sdílení, rodinnou podporu, pozorují, jak využíváme příležitosti téhle doby k tomu být více spolu, možnosti vracet se k tradičním hodnotám jako je rodina, zdraví a láska.

Je to jen má úvaha či domněnka, ale co když je to potřeba? Nezpychlo lidstvo příliš? Možná je potřeba, aby starý systém zemřel a nastal nový s jinými hodnotami. Sama jsem zažila procházku ruku v ruce se smrtí v podobě těžké nemoci, která též ukázala na mé charakterové tendence a hodnoty, převrátila vše naruby. Nastala možnost volby. Vybrala jsem si život. V lásce a vděčnosti. Stále se učím a pozoruji a děkuji s odstupem za tu možnost. Vnímám tuto dobu úplně stejně, jen ve větším měřítku. Šance učit se novému i tomu starému, co jsme zapomněli. Radovat se z maličkostí a zaměřit pozornost do vlastního nitra každý sám za sebe. Alespoň se pokusit přívětivě chovat k planetě Zemi a všemu co na ní žije.

 

PREVENCE I ZOTAVENÍ

Je úplně jedno, jestli jsme tuto virózu prodělali, jestli máme protilátky nebo nemáme, jestli jsme oč nebo neoč. Vždy je dobré snažit se dělat maximum proto, abychom byli v co nejlepší kondici a zdraví, i když ne vždy se to daří. Naprosto bezpečně funguje naše mysl v podobě placebo či noncebo efektu. Takže pokud jsem o něčem přesvědčena, že mi to uškodí, snažím se to nedělat. Pokud jsem naopak přesvědčena, že mi daná věc prospěje, je to tak v pořádku a pokud do toho půjdu, tak s vírou toho nejlepšího, co pro sebe v danou chvíli mohu udělat. Nejhorší varianta je absolvovat něco, o čem mám naprostou pochybnost, nechám se přesvědčit okolím a vzápětí lituji, že jsem to učinila. Pak s největší pravděpodobností zakusím toho, o čem pochybuji. Toto funguje spolehlivě ve všech oblastech našeho života.

Všude se dá najít spousta informací, výzkumů o tom, jak si pomoci v případě, že současnou virózu prodělám, ať už na podkladě přirozeném nebo vyvolaném. Proto uvádím zkušenost svou vlastní i mnoha klientů, kteří mě oslovili s tímto problémem.   Zároveň vše funguje významně jako prevence jakékoli ne moci. To je mimochodem něco, co celou dobu postrádám v médiích a kolem sebe – co mohu udělat proto, abych zůstal zdravý.

 

CO SE OSVĚDČILO V PRAXI

  1. NASLOUCHAT SVÉMU TĚLU – každý jsme jedinečný a reagujeme na různé látky, léky, byliny, stravu jinak. K tomu, abychom to dokázali potřebujeme zabrzdit, zastavit, vystoupit z autopilota, kterého jsme před léty zapnuli a ani o tom mnohdy nevíme. Takže pokud cítíme únavu, bolest, napětí, podrážděnost, nespavost….- zastavme se a zkusme vnímat tělo. Řekne samo, jaká strava je vhodná – ta, po které se cítím líp než před ní. Řekne, zda potřebuji aktivní pohyb nebo potřebuji odpočinek, stačí si uvědomovat, jak se cítím. Mnozí z nás se to musí znovu učit.
  2. PRAVIDELNĚ PROVÁDĚT DECHOVÁ CVIČENÍ – existuje mnoho metod, typů cvičení s dechem. Jógová cvičení, Wim Hofova metoda, brániční dýchání a další. Pomocí dechu okysličujeme tělo, pomáháme lymfatickému systému zbavit tělo škodlivých látek. Dechová cvičení mají okamžitý efekt pro imunitní systém. Doporučuji pravidelnost v prevenci, pokud už nákaza je, začít s jemným, ale hlubokým dechem, pokud je to možné. V leže na lůžku dáme ruce na spodní žebra a zkusíme se nadechovat tak, aby se při nádechu hrudník roztahoval do šířky – tzn. Vzdálenost se při nádech zvětšuje, při výdech zmenšuje. Pro mnoho lidí to zní triviálně, jako banalita nebo hloupost, ale je to ověřená zkušenost. Jak já sama, tak i mnoho klientů, kteří uvedené cvičení praktikovali každou chvilku na lůžku při nákaze, bychom mohli potvrdit, jak významně se ulevilo celému tělo a během nákazy nedošlo k žádným dechovým potížím, přestože někteří v minulosti měli potíže s plícemi.

Velmi efektivní a zklidňující cvičení je vědomý nádech-výdech na stejný počet. Nadechuji pomalu a počítám např. do 5 – vydechuji pomalu a počítám do 5.

Každý si může domyslet, co s námi udělá neustálé zakrývání nosu a úst.

  1. ODLEHČIT STRAVU – pokud potřebuji preventivně posílit imunitní systém krásně funguje na chvíli vysadit maso, případně nechat krůtí a rybu. Vynechat cukr a průmyslově zpracovanou stravu – to znamená vařit z původních surovin. Vynechat pšenici a kravské mléko alespoň v nezakysané podobě. Pokud prodělávám nemoc, je důležité odlehčit trávení, aby tělo mělo sílu vše zvládnout. Ideální jsou vývary, polévky, vařené obiloviny s trochou zeleniny, čerstvá mrkvová šťáva, jablka. Nelze vše paušalizovat, každý jsme jiný, ale obecně se toto osvědčilo bez ohledu na konstituci dané osoby.
  2. CHODIT DO PŘÍRODY – každý den možná nestihneme jít do lesa, což je optimální a spolu s vědomým dechem vede k mnohem rychlejšímu zotavení. Ale určitě kolem sebe každý máme v blízkosti strom. Fotosyntéza funguje stále, každý může jít na chvilku pod strom a vědomě se párkrát nadechnout, podívat skrze listy do sluníčka /nejlepší možnost získat vitamin D/ a poděkovat za tuto možnost
  3. KŘEN – v rekonvalescenci i prevenci se mi velmi osvědčil křen. Nejlépe fungovala domácí kvašená zelenina ve složení – bílé zelí, kmín, daikon, mrkev, křen. Pokud nejsme zvyklí, je třeba začít jednou čajovou lžičkou denně -1 týden, poté přidat na 2 lžičky denně- 2 týden, nakonec zůstat u polévkové lžíce 2x denně dlouhodobě. Křen má spoustu skvělých účinků včetně protivirového působení a spolu s mrkví krásně uvolňuje plíce, rozpouští hleny, prokrvuje tkáně. Výborně funguje i v kombinaci s medem
  4. RAKYTNÍKOVÝ OLEJ – opakovaně velmi pomohl při rekonvalescenci, je skvělým antioxidantem, obsahuje spoustu minerálů, vitamínů, má protizánětlivý účinek a zároveň účinek detoxikační. V tomto případě se osvědčil mnohem lépe, než mnoho doplňků stravy. Doporučila bych užívat preventivně – 1 čajovou lžičku denně 3 týdny, poté 1 týden vynechat a 1x opakovat. Ke zotavení po nemoci 3x denně 1 čajovou lžičku po dobu 6 týdnů, poté 14 dní vynechat a užívat ještě 3 týdny. Doporučuji opatrnost při žlučníkových kamenech.
  5. GLUTATION – antioxidant, který v podstatě prochází buňkami, vyhledává a zachycuje toxiny a volné radikály a pomáhá je odplavit z těla ven. Velmi posiluje funkce jater a tím pomáhá tělu zbavit se toxických látek. Považuji ho za jeden z nejlepších antioxidantů a tím, že podporuje detoxikaci i regeneraci buněk se velmi osvědčil v rekonvalescenci jak po nákaze, tak při potížích po očkování. Velmi prospěl zejména při potížích s vleklou únavou, spolu s adaptogeny a odpočinkem
  6. BYLINY – preventivně se osvědčil čaj ve složení – řepík, anýz, čekanka kořen, mateřídouška, černý rybíz

Při nákaze – čaj – řepík, anýz, čekanka kořen, cistus krétský, ořešák, borůvka list, divizna + tinktura jantar + tinktura plicník, prvosenka, lékořice při dechových potížích + nápoj stříbrného větru na začátku onemocnění + Ferum phosphoricum při horečce

Při rekonvalescenci – čaj – kořen kopřivy, přeslička, jehlice trnitá, pampeliška list, černý bez květ, čubet benedikt, měsíček květ + adaptogeny -Leuzea, Rhodiola

Tato kombinace se velmi osvědčila při vleklé únavě, též černý rybíz pupenová tinktura

Oční potíže po prodělané viroze – velmi se osvědčila Klanopraška čínská + Světlík lékařský + cvičení s očima /oční jóga/

  1. MINERÁLY – aby mělo tělo sílu ke zotavení, potřebuje dostatek minerálů, nejlépe v té nejpřirozenější formě, tady se mi nejvíce osvědčily Fytominerály – koloidní roztok minerálů, nebo Fyrosan Z + Fyrosan RAM- výborný účinek při komplikacích, velmi uspíšil zotavení. Při vleklé únavě ještě po dobrání minerálů se výborně osvědčily elektrolyty od Young living. V každém případě je třeba doplňovat dlouhodobě magnesium – např. Floradix Mg
  2. VITAMÍNY – tady se nejvíce osvědčily vitamíny v nejpřirozenější podobě – tudíž nápoje z ovoce a zeleniny např. Lavita. Za mne  naprosto skvělý účinek pozoruji u JVI od Pharmanexu, funguje doslova jako životabudič. Rozhodně se tato podoba osvědčila lépe než přípravky v kapslích.
  3. VITAMIN D – je naprosto zásadní pro fungování imunitního systému, opět se s doplňky roztrhl pytel, takže není jednoduché se orientovat. Orientuji se podle odběrů krve, které jsem měla za poslední 2 roky k dispozici. Z cca 60 lidí mají optimální hladinu 3. Většina se pohybuje těsně pod hranicí, ale 10 osob má téměř poloviční hodnotu, než je spodní hranice. I když je to velmi málo pro nějaký sběr dat, odpovídá to současnému způsobu života v místnostech s minimem slunečního svitu, který se pak načerpá o dovolené. Má domněnka je i ta, že mnoho lidí nasadí sluneční brýle na jaře a sundá jen na chvíli na podzim v mlze, přitom velké množství vitamínu D načerpáme nejen přes kůži, ale přes oční sítnici. Možná i proto chybí. V zimních měsících bych doplňovala obecně 1000 IU/den s jídlem
  4. TĚLOVÉ SVÍCE – v procesu detoxikace se osvědčily tělové svíce s kurkumou, pozitivní účinek mne velmi překvapil. Doporučuji po nákaze 3x ob den do oblasti pupku, poté 1x týdně 1 měsíc, dále 1x měsíčně
  5. POHYB – preventivně je velmi důležitý pravidelný pohyb, který opět vede k silnějšímu imunitnímu systému. Je potřeba, aby v těle vše plynulo, proudilo – krev, lymfy, energie. Proto je nejdůležitější naučit se správně stát, sedět, chodit, dělat protahovací cvičení, jogu, pilates, cokoli, co vám činí radost z pohybu.  Důležitá je pravidelnost, není třeba se vyšťavit a cvičit dvě hodiny denně.
  6. MEDITACE – medituji, i když koukám takzvaně „doblba“. Je jedno, jak tomu budete říkat, stačí začít a vytrvat , pět minut denně, pokud je nemáte, je to výmluva. Nejlepší začátky jsou krátké počítání nádechu a výdechu – tím vzniká stav beztíže 😊 Důležité je umět si pojmenovat, jak se cítím, co prožívám. Ať už prožíváme cokoli, je důležité nalézt postupně pocit vděčnosti. Nejde o to říci, že jsme vděční, důležité je, aby byla autentická, abychom ji prožili, cítili. S vděčností se uvolňuje dopamin i jiné neurotransmitery a tím se stáváme optimističtějšími, pohodovějšími, prožíváme méně bolesti. Vděčnost jde ruku v ruce s pokorou a jsou to dvě největší ctnosti.

Obzvlášť v těžkých chvílích zkusme najít malinký střípek čehokoli, za co jsme vděčni. Třeba jen za tu možnost hrát tuto hru zvanou realita. Žijeme v zemi, kde se máme dobře.

 

ZÁVĚREM

Zvykli jsme si dívat se očima těch, kteří hledají, co je špatně., čeho je málo, co nám chybí, co se děje venku. Zkusme to otočit a dávat pozornost dovnitř, k sobě. Tím, jak žiji, myslím, cítím, ovlivňuji vše kolem sebe. Zkusme pozorovat, nehodnotit, nesoudit, neodsuzovat. Existuje mnoho možností, učíme se každým okamžikem, ale pořád platí, že nevíme vůbec nic.

 

VEŠKERÁ TMA NA SVĚTĚ NEMŮŽE UHASIT SVĚTLO JEDNÉ SVÍČKY“

 

„BOŽE DEJ, AŤ PŘIJMU TO, CO ZMĚNIT NEMOHU. BOŽE DEJ, AŤ ZMĚNÍM TO, CO ZMĚNIT MOHU. BOŽE DEJ, AŤ JEDNO OD DRUHÉHO ROZEZNÁM.

František z Assisi – mystik